Technik żywienia i uslug gastronomicznych

 

TECHNIK  ŻYWIENIA  I  USŁUG  GASTRONOMICZNYCH

 

 1. Technik żywienia i usług gastronomicznych to nowoczesny i wszechstronny zawód poszukiwany na polskim i europejskim rynku pracy. Ciągły wzrost liczby zakładów gastronomicznych oraz coraz większa świadomość konsumentów dotycząca wartości zdrowotnej żywności stwarza duże możliwości  zatrudnienia i rozwoju.   Technik żywienia i usług gastronomicznych to  zawód  dla ludzi lubiących przygody ze sztuką kulinarną, interesujących się problematyką zdrowego żywienia, ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych i odpowiedzialnych, ludzi z pasją.

2. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

Kwalifikacja 1: Przygotowanie i wydawanie dań (HGT.02) – egzamin po klasie III  

Kwalifikacja 2: Organizacja żywienia i usług gastronomicznych (HGT.12) – egzamin w klasie V.  

3. Sylwetka absolwenta Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:

  • profesjonalnego sporządzania i dekorowania  potraw i napojów kuchni polskiej i innych narodów;
  • organizowania produkcji gastronomicznej;
  • obliczania wartości energetycznej i odżywczej produktów spożywczych i potraw;
  • oceniania sposobu żywienia – komponowania posiłków zgodnie z zasadami zdrowego, racjonalnego żywienia;
  • planowania i realizacji obsługi konsumentów – organizowania  obsługi imprez poza miejscem pracy tzw. “outsaid catering” (imprezy wyjazdowe);
  • organizowania przyjęć okolicznościowych – uzyskania dodatkowych umiejętności po ukończeniu kursów: barmański – sporządzanie drinków baristy – przygotowanie różnych typów kaw, carvingu – tworzenie rzeźb w owocach i warzywach.  

4. Technik żywienia i usług gastronomicznych znajdzie zatrudnienie w:  restauracjach, hotelach, barach, pensjonatach gastronomicznych, stołówkach, kawiarniach, domach wczasowych, firmach  cateringowych i innych obiektach gastronomicznych w Polsce lub za granicą na stanowiskach takich jak: kucharz, szef kuchni, kierownik czy menager zakładu gastronomicznego, a dziś coraz częściej jako trener/ dietetyk personalny.  

5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia: Zajęcia z przedmiotów zawodowych odbywają się w nowoczesnych pracowniach gastronomicznych i pracowni do obsługi konsumenta. Pracownie wyposażone są w profesjonalny sprzęt gastronomiczny umożliwiający rozwijanie umiejętności zbliżony do naturalnych warunków w pracy. Ponadto umiejętności zawodowe doskonalone  są na zagranicznych praktykach w różnych krajach Europy.