Klasa wielozawodowa

Klasa wielozawodowa

sprzedawca, kucharz, cukiernik, piekarz , wędliniarz, krawiec, fotograf, złotnik – jubiler, fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz

KLASA WIELOZAWODOWA – ZDOBĄDŹ ZAWÓD !

 WYBIERZ JUZ DZIŚ !

Zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących odbywają się w naszej szkole.

Wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych uczniowie zdobywają na kursach zawodowych organizowanych przez Ośrodki Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego.


Praktyczna nauka zawodu odbywa się w zakładach pracy. Uczniowie szkoły zawodowej mogą być zatrudniani przez zakłady pracy na podstawie indywidualnych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego i otrzymać status pracownika młodocianego.

 W związku z tym przysługują im uprawnienia pracownicze takie jak:

  • wynagrodzenie za pracę,
  • opłacanie składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
  • wliczanie okresu zatrudnienia do stażu pracy,
  • prawo do urlopu wypoczynkowego.

Klasa wielozawodowa kształcić będzie uczniów w różnych zawodach bardzo potrzebnych na rynku pracy np.:

  • Cukiernik

Kwalifikacja:T.4.Produkcja wyrobów cukierniczych

Praca w zawodzie cukiernik polega na wytwarzaniu różnego asortymentu ciast, ciastek, tortów i deserów, na tworzeniu dekoracji wyrobów gotowych, które dostarczają wrażeń smakowych i wizualnych konsumentowi.
Na rynku pracy poszukiwani są wykwalifikowani cukiernicy ze znajomością tradycyjnych metod produkcji wyrobów cukierniczych oraz nowoczesnych trendów.

 

  • Piekarz

Kwalifikacja:T.3. Produkcja wyrobów piekarskich

Piekarz swoją pracę wykonuje w zakładzie piekarskim. Do jego głównych zadań należy dostarczenie na rynek pieczywa o dobrej jakości oraz wysokich walorach zdrowotnych.
Z surowców wytwarza ciasta na różne rodzaje pieczywa, kształtuje wyroby, wypieka z zachowaniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego żywności oraz przygotowuje do sprzedaży.

 

  • Blacharz

Kwalifikacja: M.25. Wykonywanie i naprawa elementów, wyrobów oraz pokryć z blachy

Blacharze mogą być zatrudnieni w zakładach produkcyjnych branży blacharskiej, w budownictwie, usługach blacharskich oraz mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.
Specyfika zawodu blacharza sprawia, że znajduje zatrudnienie, zarówno w pracy usługowej przy wykonywaniu, naprawie i konserwowaniu wyrobów z blachy, jak i przy wykonywaniu i naprawie pokryć z blachy. Przy założeniu rozwoju budownictwa mieszkaniowego, pokrycia z blachy znajdą zapotrzebowanie i utworzą się miejsca pracy dla blacharzy.

 

  • Fotograf

Kwalifikacja: A.20. Rejestracja i obróbka obrazu

Fotograf to specjalista zajmujący się rejestrowaniem, obróbką, powielaniem i prezentowaniem obrazów z wykorzystaniem różnych technik oraz nośników obrazu. Fotograf może prowadzić własną działalność usługową, pracować w firmie fotograficznej albo być zatrudniony w branżach lub instytucjach wykorzystujących fotografię w swojej działalności.
Są to redakcje prasowe, agencje reklamowe, telewizja, policja, biblioteki, muzea, placówki naukowo-techniczne i archiwa.

 

  • Fryzjer

Kwalifikacja: A.19. Wykonywanie zabiegów fryzjerskich

Fryzjer sprzedaje usługi fryzjerskie. Do usług fryzjerskich należy wykonywanie zabiegów fryzjerskich, czyli wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych włosów, strzyżenie włosów, formowanie fryzur i ondulowanie oraz zmiana koloru włosów. Fryzjerzy należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych fryzjerów, których zaangażowanie przyczyni się do podniesienia obrotów firmy usługowej.

  • Krawiec

Kwalifikacja:A.12. Wykonywanie usług krawieckich

Krawiec zajmuje się konfekcjonowaniem wyrobów odzieżowych. Główne zadania zawodowe to: dobieranie fasonu odzieży do typu sylwetki klienta; interpretowanie rysunków żurnalowych i modelowych oraz wykonanie projektów plastycznych; konstruowanie i modelowanie form odzieży zgodnie z zamówieniem klienta.

 

  • Mechanik pojazdów samochodowych

Kwalifikacja: M. 18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych

Mechanik pojazdów samochodowych – to zawód związany z obsługą pojazdów samochodowych. Kształcący się w tym kierunku uczniowie stają się specjalistami z dziedziny naprawy i eksploatacji pojazdów samochodowych, a także diagnostyki samochodowej.

 

  • Wędliniarz

Kwalifikacja: T. 5. Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych

Produkcja przetworów mięsnych należy do rozwijającej się gałęzi gospodarki w naszym kraju. Fachowcy w tej branży należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych wędliniarzy, których zaangażowanie oraz fachowość przyczyni się do uzyskania na rynku mięsa i jego przetworów o szerokim asortymencie, pożądanych walorach smakowych i zdrowotnych.

 

  • Złotnik – jubiler

Kwalifikacja: S.1. Wykonywanie i naprawa wyrobów złotniczych i jubilerskich

Złotnik-jubiler wykonuje wyroby jubilerskie z metali szlachetnych (złota, srebra, platyny), które mogą być wykorzystywane jako ozdoby (np. pierścionki, kolczyki, broszki, bransolety), czy też jako przedmioty użytkowe (przykładowo: dzbany, puchary, cukiernice, patery) lub przedmioty kultu religijnego. W swojej pracy zawodowej zajmuje się także oprawianiem kamieni szlachetnych i naprawą uszkodzonej biżuterii.

  • Stolarz

Kwalifikacja:A.13. Wytwarzanie wyrobów stolarskich

Stolarz wykonuje wyroby z drewna i tworzyw drzewnych. Wykonuje obróbkę ręczną i maszynową, prowadzi suszenie, skrawanie, klejenie oraz wykończenie powierzchni wyrobów stolarskich. Montuje wyroby w całość. Stolarze znajdują zatrudnienie w małych, średnich i dużych firmach. Zatrudnienie mogą znaleźć na lokalnym, regionalnych rynku pracy, jak również w krajach UE. Mogą prowadzić również własną działalność gospodarczą