Smaki Rozwadowa

W piątek 17 lutego 2017r  w naszej szkole odbyło się spotkanie pod nazwą „Smaki Rozwadowa”.  Wydarzenie to zainicjowane przez Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń było jednym z wielu działań zaplanowanych w ramach projektu „Modelowanie kompleksowej modernizacji Stalowej Woli z wykorzystaniem narzędzi partycypacji społecznej” dofinansowanego ze środków UE w ramach FS oraz budżetu państwa realizowanego w ramach PO PT na lata 2014-20120.
Spotkanie  cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadziło dużą grupę mieszkańców Rozwadowa.
Uczestnicy spotkania wysłuchali bardzo ciekawego wykładu pani Elżbiety Skromak – pracującej w Muzeum Regionalnym, na temat zwyczajów żywieniowych dawnych mieszkańców Rozwadowa i okolic.
W drugiej części spotkania uczestnicy, którzy przybyli do ZSP Nr 3 mieli możliwość skosztować tradycyjnych potraw naszego regionu  przygotowanych pod czujnym okiem nauczycieli zawodu przez uczniów z kierunków gastronomicznych.
Zapach tradycyjnego barszczu, przygotowanego na wędzonce, z kiełbasą
i jajkiem rozchodził się po korytarzach szkoły i zachęcał do degustacji.
Ponieważ okolice Rozwadowa słynęły z hodowli drobiu na stole pojawiła się  lokalna  pieczeń z kaczki, do której zaproponowano regionalną kapustę turebską z kaszą jaglaną i fasolą.  Można było również skosztować marynowanej w miodzie kaczki nadziewanej kaszą gryczaną .
Na stole nie zabrakło regionalnych  wędlin – peklowanej  pieczonej szynki,  wiejskiej, wędzonej kiełbasy czy też pasztetu z gęsi. Do wędlin podano  buraczki z chrzanem i pyszny sos chrzanowy z jajkiem. Amatorzy ryb mogli skosztować tradycyjnego śledzia.
W trakcie smakowania tych wszystkich pyszności wśród zgromadzonych nie ustawały rozmowy na temat tradycji i zwyczajów panujących w naszych domach.  Nikt nie miał wątpliwości, że podtrzymywanie tych tradycji
i pielęgnowanie ich w naszych rodzinach to nasz wspólny obowiązek ale i wielka przyjemność.

{{WidgetGallery=12}}