„Sienkiewiczowskie żywe obrazy”

25 listopada nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastyczno-scenograficznym „Sienkiewiczowskie żywe obrazy” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Melchiora Wańkowicza oraz Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli.

Podjęliśmy się zilustrowania przepięknej, jednej z ostatnich, sceny z „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Ukazaliśmy wzruszające pojednanie Oleńki Billewiczówny i Andrzeja Kmicica, który w kościele w Upicie został zrehabilitowany listem króla Jana Kazimierza. Zgodnie z regulaminem konkursu – postawą, mimiką i gestem, wśród zaplanowanej scenografii – pragnęliśmy odtworzyć podniosłą, pełną godności atmosferę. Mamy nadzieję, że zarówno aktorów, jak i widzów udało nam się wprowadzić w Sienkiewiczowski świat pełen wspaniałych patriotów, takich jak Michał Wołodyjowski czy Onufry Zagłoba, ale i ludzi popełniających błędy…

Bardzo cieszymy się, że mieliśmy możliwość przypomnieć sylwetkę pisarza, a także wpływ, jaki jego książki miały na społeczeństwo, na postawy patriotyczne Polaków. Pamiętamy, że kolejne pokolenia lgnęły do Sienkiewicza i jego bohaterów – wzywających do czynu, piętnujących zdradę, egoizm i prywatę, znajdując w nich siłę i nadzieję.
Kończy się właśnie Rok Sienkowiczowski i to przedsięwzięcie stało się doskonałą okazją, aby podjąć – także we współczesnym pokoleniu – refleksję nad twórczością powstałą „ku pokrzepieniu serc” w trudnym dla Polski okresie.

Uczestnicy naszego pokazu konkursowego zajęli III miejsce i zdobyli wspaniałe nagrody – atrakcyjne książki, dostępne wkrótce w naszej bibliotece.
Jesteśmy dumne z naszych uczniów, którzy godnie i z zaangażowaniem reprezentowali szkołę.

{{WidgetGallery=2}}