Przedsiębiorczość w praktyce - ZUS

Przedsiębiorczość w praktyce – ZUS
W dniu 23 lutego 2017 r. uczniowie technikum ekonomicznego klasy I TEH i II TEH uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach realizowanych przez specjalistów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Stalowej Woli. Założenie działalności gospodarczej odbywa się w kilku krokach, w których należy uwzględnić obowiązki wobec ZUS. Pierwszym etapem jest oczywiście wypełnienie formularza CEIDG-1. Informacje zawarte w tym dokumencie są przekazywane również do GUS-u i do ZUS-u. Na podstawie CEIDG-1 do ZUS-u przedsiębiorca zgłoszony jest jako płatnik składek (za siebie i za pracowników) jednak nie jako ubezpieczony. I właśnie w tym celu należy złożyć odpowiednie deklaracje zgłaszające do ubezpieczeń. Uczniowie podczas warsztatów wypełniali dokumenty zgłoszeniowe działalności gospodarczej.