"Ekoenergia wśród nas"

Rozwadowski Ekonomik  promował odnawialne źródła energii

Każdy z nas korzysta z energii ,która głównie wytwarzana jest w procesie spalania paliw kopalnych. Proces ten niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne (kwaśne deszcze ,smog, katastrofy ekologiczne, globalne ocieplenie).Alternatywą dla paliw kopalnych są odnawialne źródła energii(OZE),dlatego nasza szkoła w trosce o środowisko. podjęła się działania na rzecz promocji OZE. W ramach tego 5 kwietnia 2017 r. odbyła się konferencja ph. Ekoenergia wokół nas.
Do udziału w konferencji zaprosiliśmy dr. inż. Franciszka Świtałę – wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas swojego wystąpienia zwrócił on uwagę na to , że w wodzie zmagazynowana jest ogromna ilość energii ,która z powodzeniem może zastępować wyczerpujące się zasoby paliw kopalnych.
Podczas konferencji młodzież dowiedziała się również ,że:
-ekonergia to energia przyjazna środowisku i człowiekowi,
-źródła ekoenergii są łatwo dostępne,
-wykorzystanie ekoenergii jest stosunkowo tanie,
-instalowanie we własnym domu urządzeń do wytwarzania energii z OZE jest opłacalne,
-eksploatacja OZE powoduje znikome zanieczyszczenia środowiska,
-OZE wykorzystywane są w naszym lokalnym środowisku
Informacje te zawarte były w przedstawionej przez Julę Pietras (uczennicę ZSP Nr3) prezentacji multimedialnej oraz w fotoreportażu przygotowanym przez uczniów gimnazjum z Lipy. Wymieniona prezentacja i fotoreportaż to prace nagrodzone w Powiatowym Konkursie o OZE ph. Ekoenergia wokół nas.

Konferencji towarzyszył konkurs hasłem „Ekoenergia wśród nas”, który przeznaczony był dla dla uczniów gimnazjów powiatu stalowowolskiego oraz uczniów klas I Ekonomika.

Zakres tematyczny konkursu obejmował :
Wykorzystanie energii słonecznej.
Wykorzystanie energii wody.
Wykorzystanie energii wiatru.
Wykorzystanie energii geotermalnej.
Wykorzystanie biomasy.
Wykorzystanie  odpadów jako źródła energii.
Rozwój energetyki ekologicznej w Polsce i na świecie.

Konkurs obejmował dwie kategorie:

Kategoria I– prezentacja multimedialna wraz z plakatem prezentującym wybrany temat lub fotoreportaż dotyczący wykorzystania odnawialnych źródeł energii w środowisku lokalnym ; w reportażu należało umieścić wywiad z właścicielem instalacji.

Kategoria II– Konkurs wiedzy polegający na rozwiązaniu testu składającego się z 18 pytań zamkniętych i 3 otwartych;

W konkursie udział wzięły cztery gimnazja:
Gimnazjum z Lipy
Gimnazjum nr 7 ze Stalowej Woli
Gimnazjum z Turbii
Gimnazjum Katolickie ze  Stalowej Woli
oraz 35 uczniów klas pierwszych Ekonomika.

Wyniki konkursu.

Kategoria- prezentacja multimedialna
1 miejsce- Julia Pietras, uczennica kl Ith ZSP Nr 3
2 miejsce-Karolina Naurecka, uczennica gimnazjum z Lipy
3 miejsce-Gabriela Chyła, Patrycja Hudak, Wiktoria Wożniak -uczennice gimnazjum nr 7 w Stalowej Woli
Kategoria – fotoreportaż
Nagroda dla: Agaty Drzewi, Magdaleny Szkutnik, Oliwii Siembida i Szymona Sołtysa, uczniów gimnazjum z Lipy:
Kategoria-test wiedzy
1 miejsce-Natalia Serafin uczennica kl I tft ZSP Nr 3
2 miejsce-Julia Pietras, uczennica kl I th ZSP Nr3
3 miejsce uczennica- Agnieszka Składoń kl I teh ZSP Nr 3.

Kapituła konkursu przyznała również 2 wyróżnienia:
– w kategorii plakat –Wiktoria Bielecka ,Kinga Chmielowiec, Wiktoria Kapuśniak-uczennice gimnazjum katolickiego w Stalowej Woli
– w kategorii prezentacja- Hubert Krawiec, Konrad Stecko, Kamila Ziara, uczniowie gimnazjum w Turbii.

Nagrody w konkursie ufundowali:
Prezydent Miasta Stalowa Wola
TAURON –Wytwarzanie S.A.