TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH
1. Technik żywienia i usług gastronomicznych to nowoczesny i wszechstronny zawód poszukiwany na polskim i europejskim rynku pracy. Ciągły wzrost liczby zakładów gastronomicznych oraz coraz większa świadomość konsumentów dotycząca wartości zdrowotnej żywności stwarza duże możliwości zatrudnienia i rozwoju. Technik żywienia i usług gastronomicznych to zawód dla ludzi lubiących przygody ze sztuką kulinarną, interesujących się problematyką zdrowego żywienia, ludzi przedsiębiorczych, kreatywnych i odpowiedzialnych, ludzi z pasją.
2. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
Kwalifikacja 1: Przygotowanie i wydawanie dań (HGT.02) – egzamin po klasie III
Kwalifikacja 2: Organizacja żywienia i usług gastronomicznych (HGT.12) – egzamin w klasie V.
3. Sylwetka absolwenta Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
- profesjonalnego sporządzania i dekorowania potraw i napojów kuchni polskiej i innych narodów;
- organizowania produkcji gastronomicznej;
- obliczania wartości energetycznej i odżywczej produktów spożywczych i potraw;
- oceniania sposobu żywienia – komponowania posiłków zgodnie z zasadami zdrowego, racjonalnego żywienia;
- planowania i realizacji obsługi konsumentów – organizowania obsługi imprez poza miejscem pracy tzw. “outsaid catering” (imprezy wyjazdowe);
- organizowania przyjęć okolicznościowych – uzyskania dodatkowych umiejętności po ukończeniu kursów: barmański – sporządzanie drinków baristy – przygotowanie różnych typów kaw, carvingu – tworzenie rzeźb w owocach i warzywach.
4. Technik żywienia i usług gastronomicznych znajdzie zatrudnienie w: restauracjach, hotelach, barach, pensjonatach gastronomicznych, stołówkach, kawiarniach, domach wczasowych, firmach cateringowych i innych obiektach gastronomicznych w Polsce lub za granicą na stanowiskach takich jak: kucharz, szef kuchni, kierownik czy menager zakładu gastronomicznego, a dziś coraz częściej jako trener/ dietetyk personalny.
5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia: Zajęcia z przedmiotów zawodowych odbywają się w nowoczesnych pracowniach gastronomicznych i pracowni do obsługi konsumenta. Pracownie wyposażone są w profesjonalny sprzęt gastronomiczny umożliwiający rozwijanie umiejętności zbliżony do naturalnych warunków w pracy. Ponadto umiejętności zawodowe doskonalone są na zagranicznych praktykach w różnych krajach Europy.