Złotnik

1. Złotnik-jubiler zajmuje się wytwarzaniem, naprawą, przeróbką i konserwacją biżuterii oraz przedmiotów użytkowych i ozdobnych z metali szlachetnych oraz innych metali i materiałów. Rozpoznaje stosowane w złotnictwie i jubilerstwie metale i stopy metali szlachetnych, kamienie szlachetne, półszlachetne i syntetyczne oraz sporządza stopy metali według norm określonych w przepisach, tj. o określonych parametrach chemicznych i wymaganych próbach. Do zadań złotnika-jubilera należy obróbka oraz oprawa kamieni naturalnych i syntetycznych, polegająca na ich dopasowywaniu do określonego wyrobu oraz tworzeniu dla nich odpowiedniej oprawy. W ramach prac związanych z naprawą biżuterii złotnik-jubiler dokonuje przeróbek gotowych wyrobów, polegających m.in. na powiększeniu lub zmniejszeniu rozmiarów pierścionka czy obrączki.  

 

2. W wyniku kształcenia w zawodzie złotnik-jubiler zdobędziesz kwalifikację: ST.01 Wykonywanie i naprawa wyrobów złotniczych i jubilerskich  

 

3. Sylwetka absolwenta Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie złotnik-jubiler powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  • wykonywania wyrobów złotniczych i jubilerskich z metali szlachetnych i ich stopów;
  • oprawiania kamieni jubilerskich;
  • wykonywania napraw i przerabiania wyrobów złotniczych i jubilerskich.  

 

4. Możliwe miejsca pracy -pracownie złotnicze, jubilerskie – własna działalność gospodarcza – pracownie artystyczne  

 

5. Baza dydaktyczna Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego kształci uczniów w zawodzie złotnik jubiler w klasach wielozawodowych. Nauka trwa 3 lata. W szkole odbywa się nauka przedmiotów ogólnych. Zawodu młodzież uczy się na praktykach zawodowych w zakładach pracy i na corocznych 4 tygodniowych kursach zawodowych.